Drodzy rodzice i dzieci znajdziecie tutaj wszystkie informacje dotyczące przygotowania do I Komunii Świętej, a właściwie przygotowania do życia eucharystycznego waszych dzieci. Poniżej można pobrać karty pracy, jeżeli ktoś był nieobecny na spotkaniu, wypełnić je i przynieść na któreś z kolejnych spotkań. Poniżej w plikach znajdzieci karty pracy z naszych spotkań, jeżeli ktoś nie otrzymał jej można pobrać z naszej strony i razem z dzieckiem rozwiązać. Karty pracy możemy oddać na kolejnych spotkaniach.
MAŁY KATECHIZM
Ojcze nasz
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.
Zdrowaś Maryjo
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz, i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Chwała Ojcu
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Pod Twoją obronę
Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.
Modlitwa do Anioła Stróża
Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój,
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze do pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen.
Dziesięć przykazań Bożych (Dekalog)
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną; 2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno; 3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił; 4. Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo żył i dobrze ci się powodziło na ziemi; 5. Nie zabijaj; 6. Nie cudzołóż; 7. Nie kradnij; 8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu; 9. Nie pożądaj żony bliźniego swego; 10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Pięć przykazań kościelnych
1. W niedziele i święta nakazane we Mszy św. pobożnie uczestniczyć i powstrzymywać się od prac niekoniecznych; 2. Przynajmniej raz w roku spowiadać się; 3. Przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym przyjąć komunię świętą; 4. Posty nakazane zachowywać i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach; 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Dwa przykazania miłości (Mt 22,37)
1. Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej, z całej myśli swojej i ze wszystkich sił swoich. 2. Będziesz miłował bliżniego swego jak siebie samego.
Wyznanie wiary (Skład Apostolski)
Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Wyznanie wiary (mszalne) - Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskie
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.
Główne prawdy wiary
1. Jest jeden Bóg; 2. Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze; 3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty; 4. Syn Boży stał się człowiekiem, umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia; 5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna; 6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
5 warunków Sakramentu Pokuty
1. Rachunek sumienia; 2. Żal za grzechy; 3. Mocne postanowienie poprawy; 4. Szczera spowiedź; 5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i ludziom
7 Sakramentów świętych
1. Chrzest; 2. Bierzmowanie; 3. Eucharystia; 4. Pokuta; 5. Namaszczenie chorych; 6. Kapłaństwo; 7. Małżeństwo
7 grzechów głównych
AKTY STRZELISTE
Akt wiary
Wierzę w Ciebie, Boże żywy,
W Trójcy Jedyny, prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże,
Twe słowo mylić się nie może.
Akt nadziei
Ufam Tobie, boś Ty wierny,
Wszechmocny i miłosierny.
Dasz mi grzechów odpuszczenie,
Łaskę i wieczne zbawienie.
Akt miłości
Boże, choć Cię nie pojmuję,
Jednak nad wszystko miłuję,
Nad wszystko, co jest stworzone,
Boś Ty dobro nieskończone.
Akt żalu
Ach, żałuję za me złości,
Jedynie dla Twej miłości,
Bądź miłościw mnie, grzesznemu,
Do poprawy dążącemu.
3 cnoty Boskie
1. Wiara; 2. Nadzieja; 3. Miłość.
4 cnoty główne (kardynalne)
Najważniejsze dobre uczynki
1. Modlitwa; 2. Post; 3. Jałmużna.
Ostateczne rzeczy człowieka
1. Śmierć; 2. Sąd Boży; 3. Niebo albo piekło.
Uczynki miłosierne wobec ciała
1. Głodnych nakarmić; 2. Spragnionych napoić; 3. Nagich przyodziać; 4. Podróżnych w dom przyjąć; 5. Więźniów pocieszać; 6. Chorych nawiedzać; 7. Umarłych grzebać.
Uczynki miłosierne wobec duszy
1. Grzeszących upominać; 2. Nieumiejętnych pouczać; 3. Wątpiącym dobrze radzić; 4. Strapionych pocieszać; 5. Krzywdy cierpliwie znosić; 6. Urazy chętnie darować; 7. Modlić się za żywych i umarłych.
W związku z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli obowiązującej od 15 lutego tzw. ustawy KAMILKA informujemy, że w naszej parafii zostały wprowadzanie standardy ochrony małoletnich.
Wszystkie dokumenty dostępne są w:
Pełny tekst komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dotyczący wdrażania standardów ochrony małoletnich w Kościele w Polsce:
https://episkopat.pl/doc/216413.Przewodniczacy-KEP-Kosciol-wlacza-sie-w-tworzenie-srodowisk
Informujemy, że w naszej parafii zostały wprowadzanie standardy ochrony małoletnich.
Wszystkie dokumenty dostępne są w:
Pełny tekst komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dotyczący wdrażania standardów ochrony małoletnich w Kościele w Polsce:
https://episkopat.pl/doc/216413.Przewodniczacy-KEP-Kosciol-wlacza-sie-w-tworzenie-srodowisk
Msze Święte
dni powszednie o godz. 18:00
niedziele i święta:
8:00, 11:00, 16:00
KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA
CODZIENNIE PO MSZY ŚW.
Nabożeństwa i nowenny:
poniedziałek - nabożeństwo do św. Józefa
środa - nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej
czwartek - nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
13 dnia każdego miesiąca różaniec fatimski:
Od maja do października różaniec i procesja ze światłem po Mszy o godz. 18.00 (wyjątek stanowi miesiąc sierpień nabożeństwo jest 19 sierpnia
Apel Fatimski)
Od listopada do kwietnia różaniec fatimski przed Mszą Świętą o godz. 17.30
Odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej 13.05.
Spowiedź pół godziny przed
każdą Mszą Świętą
w każdy I piątek miesiąca ks. Proboszcz odwiedza chorych