Krótka historia parafii


 

HISTORIA NASZEJ PARAFII

 Parafia Matki Bożej Fatimskiej została erygowana 01.10.1997r. przez J. E. Ks. Bpa Stanisława Napierałę Ordynariusza diecezji kaliskiej. Wezwanie (imię) parafii Matki Bożej Fatimskiej to wotum wdzięczności za nawiedzenie miasta Jarocina przez Figurę Matki Bożej w znaku Fatimskim (19-20 lipiec 1996r.). Nowa parafia powstała z części trzech parafii: par. p.w. Chrystusa Króla (ulice: Bałtycka, Bieszczadzka, Brdowa, Dnieprowa, Dunajecka, Folwarczna, Kujawska, Kurpiowska, Lutyńska, Ługi, Małopolska, Mazurska, Notecka, Nyska, Odrzańska, Pomorska,
Prośniana, Sadowa, Sudecka, Śląska, Świętokrzyska, Tatrzańska,
Warciana, Warmińska, Wielkopolska, Wiślana i Wiśniowa),
- par. p.w. św. Antoniego Padewskiego (ulice: Opłotki, Torowa,
Wrocławska /numery nieparzyste od 125 do końca i parzyste od 140 do końca/, - par. p.w. św. Mikołaja Biskupa w Siedleminie (ulice: Jęczmienna, Nowe Parcele, Owsiana, Pszenna, Siedlemińska, Wiejska, Wybudowana oraz Ciświca -PGR).

Proboszczem nowo powstałej parafii został Ks. Andrzej Piłat były wikariusz par. Chrystusa Króla w Jarocinie. Pierwszą Mszę Świętą odprawiono na terenie przyszłego kościoła, pod świeżo wstawionym
Krzyżem 02.11.1997r. W pierwszych dniach listopada 1997 roku ruszyły prace związane z budową kaplicy. Pierwszy Apel Fatimski odbył się 13 grudnia 1997r. w kaplicy, która dopiero co została wzniesiona. Pierwsza Pasterka odbyła się w tym samym roku. Od tego czasu pomimo ciągle trwających prac systematycznie odprawiane były Msze Święte, zarówno w niedzielę jak i dni powszednie. W parafii powstały grupy parafialne; ministranci, chórek, żywy różaniec. Powstała gazetka parafialna "Fundamenty". 8 lutego 1998r. Ordynariusz Diecezji Kaliskiej Ks. Bp Stanisław Napierała poświęcił plac pod budowę nowego kościoła, kaplicę oraz figurkę Matki Bożej Fatimskiej. 8 kwietnia 1998r. ks. Prob. Andrzej Piłat poświęcił dzwon, im. Jana Pawła II, który został ufundowany przez proboszcza jednej z parafii diecezji kaliskiej. Był to dwudziesty dzwon w Polsce ufundowany z okazji 20-tej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Przez blisko rok od powstania parafii, trwały prace przy stawianiu i wykończeniu tymczasowej kaplicy oraz plebani. Jednocześnie zbierano fundusze na wykup ziemi pod nowa świątynię. Po całkowitym wykupieniu ziemi, w 2003r. rozpoczęto budowę kościoła. W maju 2005 zostały zrobione fundamenty pod kościół, i w tym samym roku ruszyły prace związane z murowaniem ścian. W roku 2012 dokończono budowę murów i przykryto świątynię dachem. W roku 2013 w budynku wstawiono większą część okien, a w 2014 roku rozpoczęto wznoszenie wieży z dzwonnicą.

 

W parafii podejmowano wiele inicjatyw. W latach 1999-2002 parafia była organizatorem Festiwalu Muzyki Religijnej "Fatimka". Do najważniejszych wydarzeń życia parafii należą; Misje Miłosierdzia Bożego, prowadzone przez Ojców Jezuitów z Kalisza i nawiedzenie parafii przez Obraz Miłosierdzia Bożego w listopadzie 2003 roku oraz Nawiedzenie parafii przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w sierpniu 2011. Parafia organizuje pielgrzymki do miejsc świętych w Polsce i Europie. Tradycją parafii są coroczne pielgrzymki rowerowe do sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, na Jasną Górę, Lichenia i Górę Krzyża. W parafii działają grupy duszpasterskie: Żywy Różaniec, Służba Liturgiczna, Schola Parafialna, Grupa Charytatywna, Grupa Rowerowa, Rada Parafilana. Proboszczem parafii jest Ks. Kanonik Andrzej Piłat.